DOBRA PSYCHOTERAPIA, DOBRY PSYCHOLOG

02.08.2019

W swojej praktyce często spotykam się z pytaniem, “Czy to dobra psychoterapia? “ Czy to dobry psycholog? ” A właściwie… co to znaczy?

Dla jednych dobra psychoterapia to przyjemna psychoterapia, dla innych dobra psychoterapia to krótka psychoterapia (2 tygodnie? miesiąc? 12 spotkań?) Jeszcze innym odpowiadałaby terapia na żądanie, doraźna, wpadam do terapeuty kiedy mam na to ochotę, od czasu do czasu.

A jak wygląda rzeczywistość, to znaczy moje rozumienie dobrej terapii w praktyce psychoterapeutycznej.  Dobra psychoterapia to skuteczna psychoterapia, realizująca cele terapeutyczne postawione podczas kilku pierwszych spotkań diagnostycznych. Cele mogą ulegać zmianom, mogą być, mniej lub bardziej, modyfikowane jednak od ich osiągnięcia zależy skuteczność psychoterapii czyli  jej “dobroć”, a nie przyjemność.

W podejściu psychoterapii psychodynamicznej potrzeba ciągłości i stałości, czyli obecności obu stron (pacjenta i terapeuty) na sesjach w ustalonym wcześniej terminie (najczęściej 1 lub 2 razy w tygodniu) i stałej porze. Sesje trwają tyle samo czasu (45-50 min)  i odbywają się w jednym miejscu. Długość terapii to także sprawa do ustalenia, średnio 1 rok.

Potrzebne są też inne, bardziej spersonalizowane zasady, które mają pomóc w dochodzeniu do celów terapeutycznych i dawać poczucia bezpieczeństwa pacjentowi. W trzymaniu się tych zasad pomaga zawarcie tak zwanego kontraktu psychoterapeutycznego, do którego zawsze można się odwołać.

Kontakt

577 707 123

gabinet GDYNIA ORŁOWO Sterników 16
gabinet GDYNIA REDŁOWO Stoczniowców 17 B

(po wcześniejszym umówieniu)